search 2013 adfgs

IVANKA Studio, Seeyou Gravestone

5 listopada 2013

IVANKA Studio, Seeyou Gravestone

  Według definicji nagrobek jest to ,,trwałe oznaczenie miejsca pochówku ciała lub prochów osób, rzadziej zwierząt, w postaci kompozycji architektonicznej. Ma on na celu zachować pamięć o osobie zmarłej’’. Nagrobki mogą być małe i duże, rozrzeźbione i proste, wykonane z kamienia naturalnego i sztucznego. Jednak pomimo takich różnic cechuje je pewien klasyczny schemat, który opiera się zewnętrznym wpływom wzornictwa przemysłowego.

Na cmentarzu występuje również pewna rozbieżność między nowymi, wypolerowanymi pomnikami, a tymi nadszarpniętymi zębem czasu o których wszyscy zapomnieli. W kontekście przemijających lat, które przy grobie bliskiej osoby są tak mocno odczuwalne, bardziej ,,prawdziwe’’ wydają się te drugie.

Są jednak projektanci, którzy przełamują stereotypy szukając nowych rozwiązań dla tradycyjnych przedmiotów. Ákos Maurer Klimes i Péter Kucsera, z węgierskiego studia IVANKA, zaprojektowali nagrobek, który nie przypomina tych, spotykanych na naszych cmentarzach. Czas odgrywa w tym projekcie bardzo istotną rolę, ponieważ to dzięki niemu nagrobek uzyskuje swoją prawdziwą wartość. Prosta bryła ozdobiona została jedynie zagłębieniem, które zbiera wodę tworząc na jego powierzchni znak krzyża.

Źródło:  http://ivanka.hu/products/seeyou

Autor: Piotr Tabaszewski